Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik

1990'lı yılların filmlerinde gördüğümüz bir hayaldi Sanal Gerçeklik ve Hologram. Ancak şimdi bir gerçeklik olarak markalarımızın hizmetinde...

1990'lı yıllarda çocukluğunu yaşayan bir jenerasyonun parçası olarak teknoloji, uzay, gelecek, icat, inovasyon, hayat ve hayal gücümüzde büyük yer sahibiydi. Obi Van Kenobi Starwars filminde R2-D2 vizöründen Holografik olarak belirdiğinden beri bunu biz de yapmalıyız ama nasıl sorusu ve öğretileri ile geçen bir 25 yıl geride kaldı. Bugün, yaratıcı reklam ve prodüksiyon alanında ürettiğimiz işler, bize bir şekilde temas etmiş marka ve kişilere sunduğumuz günün şart ve perspektiflerinin 1 adım önündeki çözüm ve enstrümanlar şüphesiz ki o çocukluk günlerindeki heves ve emeklerin birer meyvesi. Teknoloji şu an hali hazırda bildiklerimizin çok ötesinde ve biz bunu bilmekle beraber onu gündelik kullanım alışkanlıklarından çok daha önce etüd edip, anlayıp, geliştirip yeri ve zamanında ilgilisinin önüne çıkarıyoruz. 2000'lerde 360 sanal turlarla başlayan süreç zamanla 360 derece videolara oradan hologramla entegrasyona ve nihayetinde de artırılmış gerçeklik ( augmented reality ) safhasına erdi ve kullanımlarını artan bir yoğunlukta çevremizde görmeye başlayacağız. Artık hiçbir yer uzak veya hiçbir şey erişilmez değil. Bundan 5 sene sonra örneğin mağaza vitrinine baktığınızda manken üzerindeki elbiseye benzer ürünler ve fiyat kıyaslamalarını eş zamanlı gözünüzün önünde görüyor olacaksınız desem birçoğunuza ütopik gelebilir lakin ufak bir tüyo vereyim biz bunu şu anda yapabilen alt yapı ve teknik altyapıya sahip olarak sabırla zamanının gelmesini bekliyoruz.

Bugün popülaritesi hızla yükselen ufak bir örneği video klip olarak size sunuyorum ve yarının eğlenceli sınırsız dünyasına hazır olun çünkü yarın şimdi yaşanmakta biz öbür günden bahsediyoruz aslında. Dilediğiniz herhangi bir objeyi telefonunuza tanıtıyoruz ( yani telefon kameranızla bizim içine bir kod yerleştirdiğimiz ürün veya "şeye" bakıyorsunuz ve bir anda ekrandaki görüntü canlanıyor. 3 Boyutlu düzlemde önü arkası sağı solu altı üstü herşeyi kurcalanabilir bir hal alıyor. Yani özetle siz neyi göstermek istiyorsanız ne şekilde göstermek istiyorsanız biz o içeriği hazır ediyor ve uyguluyoruz. Sonuç her zaman çok şaşırtıcı, prestijli, direk güven ve satışa aksiyon aldırıcı oluyor.

Ufak video kliple yukarıdaki sahneyi simüle ettik. İyi seyirler. Sinemaya Creative ile her zaman takip edilen, merak edilen, hayranlık duyulan yani lider olursunuz.